Taekwondo
Taekwondo WT – World Taekwondo – jest sportem olimpijskim o światowym zasięgu i sztuką walki wywodzącą się z Korei. Jego najbardziej widowiskową i efektywną cechą jest bogactwo oraz różnorodność technik nożnych. Kopnięcia wykonywane są z wyskoku, po obrocie oraz z dwóch nóg równocześnie.
Nazwa taekwondo składa się z trzech słów języka koreańskiego:
- TAE oznaczającego stopę lub system technik wykonywanych stopą,
- KWON oznaczającego pięść lub system technik wykonywanych pięścią,
- DO oznaczającego sztukę, drogę lub metodę wyrażającą osiągnięcie pewnego stanu intuicji w zachowaniu, wynikającej z doświadczenia umysłu i ciała.
Taekwondo, dzięki jasnym zasadom, małej urazowości oraz dużej widowiskowości, było dwukrotnie dyscypliną pokazową: Seul 1988 r. i Barcelona 1992 r. Decyzją MKOl-u taekwondo zostało przyjęte do programu Igrzysk Olimpijskich Sydney 2000. W Atenach 2004 roku Polska była reprezentowana przez Aleksandrę Uścińską, a w czasie XXX letnich igrzysk olimpijskich w Londynie Michał Łoniewski walczył w kategorii -68 kg. W 2016 roku Piotr Paziński oraz Karol Robak reprezentowali Polskę podczas igrzysk olimpijskich rozegranych w Rio de Janeiro. W przeniesionych na 2021 rok ze względu na pandemię COVID-19 igrzyskach olimpijskich wystartowały Aleksandra Kowalczuk i Patrycja Adamkiewicz.
Fundament taekwondo stanowią:
- techniki podstawowe nożne i ręczne,
- układy formalne – poomse,
- walka – kyorugi,
- samoobrona – hosinsul,
- sztuka rozbić twardych przedmiotów – kyokpa.